Vědci přesně určili, kolik kroků denně musíš udělat, abys snížil riziko úmrtí. Jsi v „bezpečné“ zóně?!“

Už 4000 kroků denně můžou zlepšit tvé zdraví, ale vědci odhalili i ideální počet, který pomáhá vyrovnat negativa sedavého života.

kroky-pocet-krokov
Zdroj: wal_172619 / pixabay.com

Není žádným tajemstvím, že pohyb spolu s kvalitní stravou jsou klíčem k tomu, abychom žili v zdravém těle. V dnešním sezeném světě, kdy většina populace tráví dny za počítačem a večery před televizorem, je čím dál tím náročnější zajistit si dostatek pohybu. Mnozí si zároveň myslí, že zdravější životní styl vyžaduje hodiny v posilovně. Podle vědců z University of Sydney to ale není úplně pravda. I malé zvýšení denního pohybu může přinést významné zdravotní benefity.

Cílem studie bylo zjistit, zda kroky dokážou vyvážit sezení

Vědci si položili otázku, zda může zvýšený denní počet kroků snížit riziko úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění bez ohledu na to, kolik času člověk denně prosedí. Jinými slovy, zkoumali, zda se dají negativní účinky dlouhodobého sedění kompenzovat zvýšenou fyzickou aktivitou ve formě kroků a pokud ano, kolik kroků je na to ideální.

Jak probíhal výzkum

Pro zodpovězení této otázky vědci organizovali rozsáhlou observační studii, do níž zapojili více než 72 000 lidí z britské databáze UK Biobank. Účastníci nosili sedm dní na zápěstí akcelerometr, zařízení, které přesně zaznamenávalo jejich denní počet kroků a čas strávený v sedě nebo leže během bdělého stavu. Na základě těchto údajů vědci vyhodnotili průměrný denní počet kroků a míru sezení každého účastníka.

Následovalo dlouhodobé sledování jejich zdravotního stavu prostřednictvím propojení s nemocničními záznamy a úmrtními listy. Průměrná doba sledování byla 6,9 roku. Účastníci byli rozděleni podle toho, kolik kroků denně vykonali, a podle toho, zda patřili mezi osoby s vysokou (více než 10,5 hodiny denně) nebo nízkou sezeností.

Při analýze výsledků vědci zohlednili různé faktory, které by mohly ovlivnit závěry, například věk, pohlaví, kouření, stravovací návyky, konzumaci alkoholu, genetickou zátěž či existující zdravotní problémy. Vyloučili i lidi se špatným zdravotním stavem nebo ty, kteří prodělali vážnou zdravotní příhodu krátce po začátku sledování.

Výsledky překvapily, i krátká procházka může pomoci

Výsledky studie ukázaly, že vyšší denní počet kroků byl spojen s nižším rizikem úmrtí a srdce-cévních chorob, bez ohledu na to, kolik času účastníci denně proseděli. Jako ideální počet kroků na kompenzaci sedavého životního stylu se ukázalo rozmezí mezi 9000 až 10 000 kroky denně. V této skupině se riziko úmrtí snížilo o 39 % a riziko kardiovaskulárních chorob o 21 %, ve srovnání s těmi, kdo denně ušli jen přibližně 2200 kroků.

Zajímavé je, že i 4000 až 4500 kroků denně již přineslo přibližně polovinu těchto zdravotních benefitů. To znamená, že i kratší procházka během dne může významně zlepšit zdraví, a to i u lidí, kteří velkou část dne prosedí.

Tyto účinky se potvrdily u obou skupin, u lidí s vysokou i nízkou mírou sedavého chování. Celkově bylo během sledovaného období zaznamenáno 1633 úmrtí a 6190 případů srdce-cévních příhod, přičemž nejlepší výsledky měli ti účastníci, kteří denně ušli nejvíce kroků.