Vědci rozluštili záhadu, jak oranžové kočky získaly svou srst a proč jsou většinou samci

Vědci z Japonska odhalili mutaci v genu ARHGAP36, která způsobuje oranžové zbarvení srsti u koček. Také odhalili, proč jsou oranžové kočky většinou samci.

macka oranzova srst_1
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Určitě jste už někdy viděli zvláštně zbarvenou kočku nebo kocoura. Jedna barva však vyčnívá nad ostatními, a to oranžová. Tyto kočky jsou poměrně vzácné a nevídáme je tak často jako jiné. Zajímavostí je, že dlouhé roky nám unikl gen, který způsobuje toto zvláštní zbarvení. To se ale nedávno podařilo změnit vědcům z Kyushu University.

Vědci se konkrétně podívali na to, který gen na X chromozomu je zodpovědný za oranžové zbarvení srsti u domácích koček a jakým mechanismem toto zbarvení vzniká. Jinými slovy, za cíl si stanovili identifikovat „oranžový“ gen, který se již dlouhé desetiletí předpokládal na X chromozomu, ale dosud nebyl známý.

Oranžově zbarveným kočkám chybí tento úsek genu

Vědci se snažili zodpovědět výzkumnou otázku tak, že porovnávali DNA koček s oranžovou srstí a bez ní, aby zjistili, co mají ty oranžové společné a ty ostatní ne. Zjistili, že všechny oranžové kočky měly malý chybějící úsek v jednom konkrétním genu s názvem ARHGAP36, který se nachází na X chromozomu. Neoranžové kočky tuto mutaci neměly. Aby si byli jisti, že to není náhoda, ověřili si to na dalších 49 kočkách včetně dat z mezinárodní databáze. I tam se potvrdilo, že oranžové kočky tuto deleci mají a ostatní ne.

„Bylo to tak silné potvrzení, že jsme si již v této fázi byli jisti, že ARHGAP36 je oranžový gen,“ uvedl Sasaki.

zakerna-macka-2
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Dále chtěli vědět, jak tato změna ovlivňuje barvu srsti. Ve spolupráci s veterináři odebrali kousek kůže z oranžových, černých a bílých skvrn u čtyř trojbarevných koček. V tkáni z oranžových skvrn zjistili, že gen ARHGAP36 byl aktivnější než v ostatních částech. To znamená, že chybějící úsek DNA obvykle gen tlumí, a když tam není, zůstává „zapnutý“.

Právě tato zvýšená aktivita způsobuje, že se v srsti tvoří více feomelaninu, světlého oranžového pigmentu, místo tmavého eumelaninu. Jinými slovy, není to nový pigment, ale genetický „přepínač“, který určuje, kterého pigmentu bude více.

„To naznačuje, že tato část DNA za normálních okolností potlačuje aktivitu ARHGAP36. Když však chybí, gen zůstává aktivní,“ vysvětluje Sasaki.

Většina oranžových koček jsou samci

Zajímavostí je, že většina oranžových koček jsou samci. Důvod je jednoduchý: samci mají jen jeden X chromozom, takže pokud zdědí oranžový gen, jsou celí oranžoví. Samice mají dva X chromozomy a musely by zdědit dvě stejné kopie, což je mnohem vzácnější. Pokud mají jen jednu, vznikají známé trojbarevné (calico) nebo skvrnitě (tortoiseshell) zbarvené kočky.