Vědkyně prozradila, kdy bys neměl pít kávu. V této době, kdy ji piješ, je „neužitečná“, říká
Vědkyně přiblížila, že pití kávy krátce po probuzení není vhodné. Narušuje to totiž hladinu korzitolu.
Není žádným tajemstvím, že káva má na lidské tělo pozitivní vliv. Je však třeba ji pít s mírou a ve správnou dobu, pokud chcete z ní získat maximum. Stejně je důležitá i její příprava, jak odhalila nedávná studie vědců z Uppsalské univerzity ve spolupráci s Chalmersovou technickou univerzitou.
Dnes se podíváme na další zajímavé téma, které přinesla do pozornosti výzkumnice Dr. Nina Rzechorzek z Cambridgeské univerzity. Ta upozornila na to, že není jedno, kdy piješ kávu. Říká, že její pití v určitém čase může být „neužitečné“, upozorňuje server express.co.uk.
Kofein může narušit hladinu kortizolu
Podle Niny je pití kávy v brzkých ranních hodinách nevhodné a to hlavně krátce po tom, co se probudíš. Možná se teď ptáš na důvod, když začínáš den šálkou kávy. Důvodem jsou hormony, konkrétně kortizol. Pokud nevíš, co to je, tak jde o stresový hormon, který se přirozeně produkuje po tom, co se probudíš. Tento hormon je přirozeně na vrcholu přibližně 30 až 45 minut po tom, co se probudíš.
Po tomto ranním vrcholu začíná hladina kortizolu postupně klesat během dne. Pokles je pomalý, ale stabilní, přičemž nejnižší hodnoty bývají večer a v noci, přibližně mezi 20:00 a půlnocí.
Problémem je, že když si dáš kávu po probuzení, resp. během první hodiny, stimuluje to centrální nervový systém a zvyšuje bdělost, dostaneš „dvojitý zásah“ v podobě kortizolu a kofeinu.
Místo hladkého probuzení přijde příliš prudká stimulace, která může být kontraproduktivní. Pokud pravidelně piješ kávu, když máš přirozeně vysoký kortizol, tělo si zvykne, že dostává externí stimul. To může způsobit, že se tvoje tělo stane méně citlivé na kofein. Tedy budeš potřebovat silnější dávku, abys cítil stejný účinek. Dlouhodobě to může vést k závislosti na kofeinu, protože přirozený systém bdělosti se oslabuje.
Kromě toho kofein může narušit cirkadiánní rytmus, tedy tvůj přirozený denní cyklus hormonů. Tělo může přestat efektivně produkovat kortizol, když ho potřebuje, protože se „spoléhá“, že kofein to udělá za něj. Ve finále to může ovlivnit kvalitu spánku, úroveň stresu a celkovou hormonální rovnováhu.
Kdy by sis měl dát první šálek kávy?
Rzechorzek proto doporučuje počkat alespoň 60 minut po probuzení, než si dáš první kávu. Tehdy totiž kortizol začíná přirozeně klesat a kofein tak může převzít úlohu povzbuzovače.
„Co se týče ideálního času na první kávu, často sáhneme po konvici hned po probuzení. Ideálně by však bylo počkat hodinu po probuzení, abyste skutečně pocítili výhody.“
Komentáře