Většina lidí neví, jak správně nabíjet telefon. Dělají chyby, které způsobují, že baterie přestane fungovat dříve, než by měla.

Myslíš, že umíš správně nabíjet telefon? Mnoho běžných zlozvyků vede k fyzickému poškození baterie.

nabijanie-smartfonu-2
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Nabíjení telefonu se může zdát jako jednoduchá věc, ve skutečnosti je to však něco komplikovanější. Důvod je jednoduchý, baterie telefonu je spotřební zboží a nesprávným nabíjením ji můžeš rychleji opotřebovat.

Když připojíš smartphone k nabíječce, elektrický proud ze zásuvky prochází nabíječkou a kabelem do baterie. Tato baterie má dvě elektrody, kladnou (katodu) a zápornou (anodu), mezi kterými se pohybují lithium-ionty přes elektrolyt (tekutinu nebo gel uvnitř baterie). Při nabíjení se lithium-ionty přesouvají z katody na anodu a tam se „ukládají“, čímž baterie uchovává energii. Když telefon používáš, proces se obrátí, ionty se vrací zpět na katodu a přitom vytvářejí elektrický proud, který napájí telefon.

Když telefon často nabíjíš nesprávně, narušuješ stabilitu chemických procesů v baterii. Tím se mohou lithium-ionty ukládat nerovnoměrně, vznikají nežádoucí usazeniny nebo se poškozuje elektrolyt, čímž se snižuje kapacita baterie. Časem to vede k tomu, že baterie se nabíjí pomaleji, vybíjí rychleji a může se i fyzicky nafouknout. Baterie tak ztrácí účinnost a může se stát i nebezpečnou.

Přejděme ale k častým chybám, kterých se většina lidí dopouští při nabíjení telefonu, a pravděpodobně je děláš i ty.

Jak správně nabíjet telefon

Pravidlo 20 % – 80 %

Pravděpodobně jsi už slyšel o pravidlu 20 % – 80 %. Možná si říkáš, že je to nesmysl. Opak je však pravdou. Technicky jde o to, že extrémní hodnoty nabíjení (plné nabíjení a hluboké vybíjení) více zatěžují lithium-ionty a elektrochemické procesy uvnitř baterie. Když se baterie pravidelně nabíjí jen do 80 % a vybíjí jen do 20 %, zpomaluje se degradace materiálů v baterii.

nabity-smartfon-1
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Pokud můžeš, zvol si nabíjení přes kabel

Dnes není ničím výjimečným, když telefon podporuje i bezdrátové nabíjení. Je to pohodlné. Toto nabíjení však není ideální. Z technického hlediska je totiž méně efektivní, během bezdrátového přenosu energie vzniká více tepla než při klasickém nabíjení přes kabel. Zvýšená teplota však baterii škodí, protože narušuje elektrochemickou stabilitu uvnitř článků a může urychlit jejich opotřebení. Pokud se bezdrátové nabíjení používá často nebo během noci, baterie se zbytečně přehřívá a její životnost se tím zkracuje.

Vystavuješ telefon vysokým teplotám

Při teplotách ještě zůstaneme. Při nabíjení vzniká teplo a jak jsme výše uvedli, to tvé baterii nijak nepřispívá k dobru. Spíše naopak. Obecně vysoké teploty urychlují chemické procesy uvnitř baterie, což vede k dřívější degradaci. Proto by ses měl vyhýbat nabíjení telefonu například na palubní desce auta, v blízkosti zdroje tepla a podobně.

Rovněž se vyhýbej ultra rychlému nabíjení

Při teplotách ještě zůstaneme, a to konkrétně u oblíbené funkce rychlého nabíjení. Měl by ses totiž vyhýbat ultra rychlému nabíjení zařízení, které neúměrně přehřívá baterii mobilu. Teploty nad 40 °C už mohou být pro baterii škodlivé a pokud dlouhodobě přesahují 45 °C, dochází k trvalému zhoršení její kapacity. Kromě samotné baterie můžeš poškodit i další komponenty telefonu, pokud je pravidelně vystavuješ vysokým teplotám.

Neustále necháváš telefon připojený k nabíječce

Mnozí nechávají telefon nabíjet přes noc, i když je už dávno na 100 %. Moderní telefony sice umí nabíjení přerušit, ale stále dochází k tzv. „udržovacímu nabíjení“. To znamená, že když baterie trochu klesne, nabíječka ji znovu dobije, a takto se to opakuje celou noc. Tento cyklus způsobuje drobné, ale časté elektrochemické změny, které urychlují opotřebení baterie.

kaleb
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Používáš neoriginální nebo nekvalitní nabíječky

Laciné nabíječky bez certifikace mohou dodávat nestabilní nebo příliš vysoký proud, což baterii zatěžuje. Navíc nemusí mít kvalitní ochrany proti přehřátí či přepětí, což může způsobit nejen poškození baterie, ale i samotného telefonu. Kvalitní nabíječka reguluje proud přesně tak, jak to výrobce telefonu očekává.

usb-kabel-nabijaci
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Nabíjíš a zároveň intenzivně používáš telefon

Nakonec je třeba říci, že pokud během nabíjení hraješ hry, natáčíš videa nebo používáš náročné aplikace, telefon se může dvakrát tak rychle přehřát, protože baterie se zároveň nabíjí a vybíjí. Tato souhra dvou protichůdných procesů způsobuje vysokou tepelnou a chemickou zátěž. V důsledku toho může baterie rychleji degradovat a zároveň se zvyšuje riziko poškození dalších komponentů.