Víš, co rakovinné buňky potřebují k přežití? Vědci právě objevili gen, bez kterého umírají

Vědci objevili gen SDR42E1, který je klíčový pro zpracování vitaminu D a současně může pomoci v boji proti rakovině.

rakovina bunky
Zdroj: National Cancer Institute / unsplash.com

Není žádným tajemstvím, že vitamin D je pro naše zdraví mimořádně důležitý. Pomáhá nám vstřebávat vápník, posiluje kosti, zlepšuje funkci svalů a ovlivňuje i imunitu. Většina lidí však netuší, že v těle působí jako prekurzor hormonu zvaného kalcitriol, který řídí mnoho procesů v buňkách. Nový výzkum nyní odhalil, že za správné využití vitaminu D v těle je odpovědný konkrétní gen s názvem SDR42E1. To však není jediný objev, který se vědcům podařilo odhalit. Na téma upozornil server Frontiers.

Gen SDR42E1 hraje důležitou roli při zpracování vitaminu D

Podalo se jim prokázat, že gen SDR42E1 je nezbytný pro to, aby tělo mohlo vitamín D nejen vstřebávat z střev, ale také ho dále metabolizovat. Bez tohoto genu se vitamín D nedokáže účinně přeměnit na aktivní hormon kalcitriol, který ovlivňuje kosti, svaly, nervový systém a obranyschopnost těla.

V minulosti se podařilo prokázat, že lidé s poškozeným genem SDR42E1 trpí častěji nedostatkem vitaminu D. Vědci však nyní udělali ještě krok dále. Zjistili, že tento gen je silně aktivní v některých rakovinných buňkách, například při rakovině tlustého střeva.

Pomocí technologie CRISPR vědci upravili tyto rakovinné buňky tak, aby gen SDR42E1 přestal fungovat. Výsledek experimentu je překvapil. Více než polovina rakovinných buněk zemřela. To naznačuje, že tyto buňky bez tohoto genu nepřežijí, zatímco zdravé buňky se zdají být nepoškozené.

Možná se teď ptáš, co to znamená. V budoucnosti bychom možná mohli cíleně ničit rakovinné buňky tím, že jim „vypneme“ schopnost zpracovávat vitamín D, a to bez poškození okolních zdravých buněk.

„Poté, co jsme zavedli chybnou verzi genu, snížila se životaschopnost rakovinných buněk o 53 procent. Výrazně se změnila exprese až 4 663 dalších genů, což naznačuje, že SDR42E1 je zásadním molekulárním spínačem v mnoha buněčných procesech,“ uvádějí vědci ve své práci.

Vědci také věří, že tento gen by mohl být využit i opačně, tedy jeho aktivitu by mohla být zvýšená tam, kde vitamín D pomáhá při léčbě onemocnění jako jsou onemocnění ledvin, autoimunitní problémy nebo metabolické poruchy.

„Vzhledem k tomu, že SDR42E1 se podílí na metabolismu vitaminu D, mohli bychom ho cíleně využít u mnoha dalších onemocnění, kde vitamín D hraje regulační roli,“ řekl Georges Nemer. „Například výživové studie naznačují, že tento hormon může snížit riziko rakoviny, onemocnění ledvin, stejně jako autoimunitních a metabolických poruch,“ dodává.

Vědci však zároveň zdůrazňují, že jejich objev je jen začátkem. Klinické použití bude vyžadovat roky výzkumu a testování. Už nyní však hovoří o možných aplikacích nejen při rakovině, ale také při dalších onemocněních.

„Naše výsledky otevírají nové možnosti v oblasti personalizované onkologie, i když jejich klinické využití bude vyžadovat rozsáhlou validaci a dlouhodobý vývoj.“

Zároveň však varují, že jakýkoli zásah do genu SDR42E1 musí být velmi opatrný. Dlouhodobé důsledky ještě nejsou známy.