Víš, jak často bys měl prát (sportovní) oblečení? Toto říká expert

Je bezpečné nosit zpocené sportovní oblečení opětovně po tréninku?

susenie-oblecenia
Zdroj: Vedelijsteze.cz

I když nejsi nadšenec fitness, určitě i ty občas provádíš nějakou fyzickou aktivitu, při které se zapotíš, jako bys právě dokončil cvičení na běžeckém pásu. Možná jsi se zamyslel nad tím, zda je toto zapocené oblečení nutné vyprat ihned, i když ho zítra budeš muset znovu použít. Případně, pokud chodíš cvičit, je nutné házet sportovní oblečení do pračky po každém tréninku, nebo stačí několikrát do týdne?

Je bezpečné nosit nevyprané sportovní oblečení?

Když přijdeš domů z posilovny, nebo si svlékneš zapocené oblečení po nějaké fyzické aktivitě, dáš ho hned do praní nebo ho necháš vyschnout na židli, abys si ho zítra mohl znovu obléct? Je pravda, že každodenní praní malého množství oblečení není zcela ekologické. Ale dokážeš si představit, znovu si na sebe obléct své smradlavé, prošpikované tričko či kalhoty?

susicka-pracka
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Sportovní oblečení a pot

V minulosti se oblečení na cvičení vyrábělo převážně z bavlny. Tento materiál je příjemný na pokožku a dobře absorbující pot. Avšak postupem času se ukázalo, že při větším množství potu zůstává toto oblečení mokré a těžké. Proto se v dnešní době vyrábí většina sportovního oblečení ze syntetických materiálů, jako je polyester, elastan nebo nylon. Tyto materiály jsou navržené tak, aby regulovaly vlhkost i teplotu, zlepšovaly prodyšnost a kontrolovaly zápach.

Portál theconversation.com ovšem poukázal na to, že sportovní oblečení ze syntetických tkanin může obsahovat značné množství bakterií už po jednom použití. Bakterie oblíbují teplé, vlhké prostředí. To se vytváří na tvém oblečení, když ho zapotíš. Bakterie se rychle množí, a proto oblečení zapáchá.

Avšak některé kvalitnější kusy sportovního oblečení jsou obohaceny o antibakteriální úpravy, které pomáhají minimalizovat zápach. Jde o inovace v textilech, jako je přidání malých částic stříbra do vláken, ošetření na bázi esenciálních olejů, trvalé antimikrobiální ošetření a inovace strukturálních vláken.

Faktory ovlivňující bezpečnost znovu nošeného oblečení

Typ tkaniny

Přírodní vlákna způsobují menší zápach, protože se v nich množí méně bakterií než v syntetických látkách. Takže, pokud je tvé sportovní oblečení z přírodního vlákna, můžeš ho použit i 2-3x předtím, než ho vyvěřeš.

Intenzita cvičení

To, jak často je potřeba tvé oblečení prát, závisí od úrovně potu. Množství potu zase od intenzity cvičení, které provádíš. Pokud cvičíš jemnou jógu nebo jdeš na procházku, můžeš své oblečení nosit vícekrát, protože nebude tak zapocené jako při běhu či zvedání závaží. Čím více své oblečení smočíš, tím více bakterií se v něm vytvoří.

Sezóna

Teplota, vlhkost, ale také proudění vzduchu výrazně ovlivňuje, kolik bakterií se na tkanině rozmnoží. V chladnějších měsících, když se potíš méně, můžeš prát své oblečení méně často. Naopak, v létě je potřeba ho prát častěji.

Osobní zdraví

Ne každý člověk však může nosit nevyprané oblečení bez problémů. Lidé s kožními problémy, oslabenou imunitou či náchylností na kožní infekce by si měli dávat pozor při opětovném nosení nevypraného sportovního oblečení. Syntetické oblečení, ve kterém mírně či intenzivně cvičí, by měli vyprat po každém použití. Naopak, pokud se jdeš jen projít a máš na sobě bavlněné oblečení, můžeš ho použít i 2-krát.

Co udělat s oblečením mezi nošením?

Oblečení by sis měl hned po cvičení pověsit, aby co nejdříve vyschlo. Při sušení ho otoč naruby, aby ses bakteriím vystavil vzduchu. Předtím, než si oblečení někde odložíš, ujisti se, že je úplně suché.

Skladuj ho na dobře větraném místě, daleko od čistých věcí. A nakonec, pokud je to možné, převeš toto oblečení na slunečné místo. Krátké vystavení UV záření může poskytovat přirozené antimikrobiální výhody.

Níže si můžeš prohlédnout doporučení francouzské organizace Ecological Transition Agency, která uvádí, kolikrát by se jednotlivé typy oblečení měly nosit před praním.

The French « Ecological Transition Agency » recommends you wear your clothes several times before washing them.

7 times for a bra. Seven. Times. pic.twitter.com/aINVR2I5NO

— Gardener (@BillTheGardener) February 5, 2025

Typ oblečení Kolikrát ho lze nosit před praním
Spodní prádlo 1-krát
Sportovní oblečení 1 až 3-krát
Bavlněné tričko nebo top 4 až 5-krát
Šaty 4 až 6-krát
Podprsenka 7-krát
Pyžamo 7-krát
Vlněný svetr 10 až 15-krát
Rifle 15 až 30-krát

Jak často pereš oblečení ty? Dej nám vědět níže v komentářích nebo na sociálních sítích.

Komentáře