Víš, jak dlouho trvá tělu, než se zregeneruje po skončení kouření?
Zanechal jsi cigarety? Tvé tělo se ti odvděčí rychleji, než si myslíš. Podívej se, jak probíhá jeho obnova den po dni.
Všichni víme, že kouření je pro naše tělo škodlivé. Patří mezi nejzávažnější rizikové faktory pro zdraví. Dlouho se věřilo, že jedna cigareta zkrátí život o 11 minut. Nedávná studie výzkumníků z Royal College of Physicians však tento „optimistický“ odhad přehodnotila. Podle ní nejde o „jen“ 11 minut, ale až o 20, o které ti jedna cigareta může zkrátit život.
Mimo to, že kuřáci mají obecně kratší život, během něho čelí také výrazně vyššímu výskytu vážných onemocnění. Patří sem například rakovina plic. Riziko jejího vzniku je u kuřáků mnohonásobně vyšší než u nekuřáků. Jen pro představu, 80 až 90 % případů rakoviny plic souvisí právě s kouřením, uvádí server lung.org. Další velkou skupinou jsou srdečně-cévní onemocnění. Toxiny z tabáku poškozují srdce i cévy, což vede k ateroskleróze (ucpávání tepen) a zvýšenému riziku infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Kuřáci mají 2- až 4-násobně vyšší riziko infarktu a přibližně dvojnásobně vyšší riziko mozkové mrtvice ve srovnání s nekuřáky. A tím to ani zdaleka nekončí. Obecně patří mezi orgány nejvíce poškozené kouřením plíce, srdce a cévy.
Dobrou zprávou však je, že tělo se po ukončení kouření začne prakticky okamžitě zotavovat. Pojďme se níže podívat na to, jak dlouho trvá tělu se zregenerovat.
Regenerace těla po ukončení kouření
Lidské tělo má úžasnou schopnost, schopnost regenerace. I přes vážná poškození se organismus po zanechání kouření může postupně zotavit. A i když procesy regenerace začínají již pár minut po poslední cigaretě, jde o běh na dlouhou trať. Podívejme se tedy na to, jak dlouho mu to trvá.
Již 20 minut po vykouření poslední cigarety se sníží krevní tlak a tepová frekvence na normální hodnoty, uvádí server who.int. Zlepšuje se i prokrvení končetin, ruce a nohy se začínají lépe okysličovat a ohřívat.
Do 24 hodin se tělo zbaví přebytečného oxidu uhelnatého z krve a hladina kyslíku se vrací do normálu. Již den po poslední cigaretě začíná klesat riziko srdečního infarktu, protože srdce a cévy již nejsou vystaveny účinkům nikotinu a oxidu uhelnatého.
Po dvou týdnech se zlepšuje funkce krevního oběhu. Cévy se rozšiřují, průtok krve se zvyšuje, což prospívá srdci i dalším orgánům. Postupně roste i kapacita plic. Kuřák začíná dýchat lehčeji a fyzická námaha (například chůze do schodů) již není tak náročná jako dříve.
Během prvních tří měsíců regenerace plic výrazně pokročí. Dýchací cesty se čistí od části nahromaděného dehtu a hlenů. Po třech měsících se citeelně zlepší funkce plic a kapacita dýchání, stále si ale nevyhrál (odhaduje se zlepšení asi o 10 %).
Rok po zanechání kouření klesá riziko ischemické choroby srdce přibližně na polovinu ve srovnání s aktivním kuřákem. Riziko mozkové mrtvice se přibližně po pěti letech bez cigaret snižuje na úroveň nekuřáka. Podobně klesá riziko rakoviny ústní dutiny, krku či jícnu. Pravděpodobnost úmrtí na rakovinu plic se snižuje přibližně o polovinu oproti aktivním kuřákům. Výrazně klesá i riziko dalších druhů rakoviny, jako je rakovina močového měchýře, ledvin či slinivky břišní.
Po patnácti letech je riziko vzniku srdečního infarktu a onemocnění koronárních tepen stejné jako u člověka, který nikdy nekouřil. Kardiovaskulární systém se tak po patnácti letech abstinence prakticky úplně regeneruje do původního stavu.