Víš, jak nasměrovat antény na routeru, abys měl lepší Wi-Fi signál? A co vysílače bez antén?
Špatně nastavené antény na routeru mohou způsobit slabý signál. Podívej se, jak je otočit, aby byl internet rychlejší a stabilnější.
Jistě s námi budeš souhlasit, že nedostupný internet může být frustrující, zejména když třeba sleduješ film nebo jej potřebuješ k práci. Existuje řada triků, jak můžeš zlepšit kvalitu signálu, ale často zapomínáme na jednu základní věc.
Určitě už sis někdy proběhl bytem s mobilem nad hlavou, doufaje, že konečně chytíš lepší signál? Nejsi v tom sám. Mnohé lidi platí za rychlý internet, ale doma jim jde jako slimák. Často to svalujeme na poskytovatele, ale realita je taková, že chyba může být v něčem úplně jiném, konkrétně v tvém routeru a konkrétně v nastavení jeho antén.
Kterými směry anténa vysílá Wi-Fi signál?
Málokdo to ví, ale Wi-Fi signál se nerozšiřuje jako laser přímo dopředu, tj. ve směru přímky. To bývá často problémem. Mnoho lidí nechá router, jak ho rozbalili. To je ale chyba. Signál se totiž šíří spíše do stran, ve formě takové pomyslné kužele okolo každé antény. A necháš-li všechny antény stát rovně nahoru, můžeš si zbytečně zhoršit pokrytí v místech, kde ho potřebuješ nejvíce. Jinými slovy, to, kde je natočíš, ovlivňuje, kam se signál dostane. Správné nastavení antén může rozhodnout o tom, zda budeš sledovat svůj oblíbený film či seriál bez sekání nebo ne.
Pro lepší ilustraci si představ, že Wi-Fi se šíří jako světlo z lampy. Musíš tedy anténu správně nasměrovat tam, kde potřebuješ signál.
Jak správně nastavit Wi-Fi anténu?
Důležité je říci, že většina vysílačů má takzvané všesměrové antény, které vysílají signál nejvíce v horizontálním směru, tedy do stran, a nejméně směrem nahoru nebo dolů. Laicky řečeno, anténa směřovaná vertikálně (rovně nahoru) šíří Wi-Fi horizontálně. Naproti tomu, anténa natočená do strany nebo pod úhlem pošle signál i nahoru a dolů. Co to tedy znamená?
Pokud bydlíš v jednopatrovém bytě nebo domě, antény bys měl nechat postavené vertikálně. Tak se signál šíří nejlépe horizontálně po místnostech. Pokud máš dům s více patry, je dobré, když alespoň jednu nebo dvě antény natočíš pod úhlem 45 stupňů. To pomáhá signálu projít i nahoru a dolů, takže dosáhneš i půdu nebo sklep. Pokud máš router se třemi či čtyřmi anténami, je ideální je kombinovat, jednu necháš svisle nahoru, ostatní nakloň do stran. To pomáhá pokrýt větší plochu.
A co routery, které nemají žádné viditelné antény?
Co tedy s těmi, jež vypadají jako elegantní krabička, například mesh systémy? Při těch se o nic nestaráš. Výrobci je navrhli tak, aby měli vnitřní antény optimálně nastavené již od výroby. Zde je důležité jen jedno, kde je umístíš.
Umístění routeru je totiž druhý velký problém. Máš-li jej někde v rohu u země, za televizorem nebo ve skříni, můžeš zapomenout na silný signál. Nejlepší je položit ho na vyvýšené místo někde ve středu domácnosti. Police nebo stůl v otevřeném prostoru je naprosto ideální volba. Vyhněte se kovovým předmětům, velkým spotřebičům nebo betonovým stěnám, které signal utlumují.