Víš, jak zjistíš, že tvůj pes žárlí? Tyto nenápadné signály si většina majitelů psů špatně vykládá
Nejen člověk může být žárlivý, ale také tvůj pes. Podívej se na nejčastější projevy žárlivosti, jako je například vrčení, tlačení se mezi tebe a ostatní, kvílení, přehnané vynucování si pozornosti nebo trucování.
Ve světě je docela běžné, že jsme na svého partnera žárliví, například když kolem něj běhá někdo jiný a atraktivní. Prožívají podobné pocity také naši čtyřnozí přátelé, psi?
Možná se ti už stalo, že tvoje jinak mazlivé štěně hází uražené pohledy, když hladíš jiného psa a on na to kouká. Otázka zní, opravdu tvůj pes žárlí, nebo si to jen představoval? Krátká odpověď zní, že i tvůj pes má city a jedním z nich může být také žárlivost.
Odborníci z portálu petmd.com potvrzují, že psi dokážou projevovat žárlivost, zejména když se cítí ošizení o pozornost svého milovaného pána. Podívejme se níže na to, jak se žárlivost u psa může projevovat.
Projevy žárlivosti u psů
Agresivní projevy
Ano, jedním z projevů žárlivosti může být i agresivní chování. Žárlivý pes může začít vrčet, štěkat nebo dokonce obnažovat zuby a okusovat a to buď po sokovi, nebo jen do vzduchu pro odradění. Může dojít i k fyzickým útokům, zejména v domácnostech s více zvířaty, kde psi mezi sebou soutěží o přízeň majitele.
Dotírání se mezi tebe a „rivala“
Dalším z častých projevů žárlivosti je snaha psa dostat se do centra dění. Začne se doslova cpát mezi tebe a dalšího psa nebo člověka, odstrkovat je nebo blokovat kontakt. Může si sednout nebo lehnout mezi vás, nebo začne tlapkat lapkou nebo tlačit čumákem jen aby získal tvou plnou pozornost.
Vynucování si pozornosti
Někdy pes řeší žárlivost přesným opakem agrese, prehnanou mazlivostí. Najednou máš pes přívěšek, který tě neustále sleduje, skáče na tebe, vráží do tebe, opírá se o tebe nebo ti nadměrně olizuje ruce a tvář. Dělá všechno pro to, aby získal tvou přízeň. Podle veterinářů se dokonce může stát, že pes z ničeho nic předvede naučený trik nebo poslušnost bez vybízení jen aby tě zaujal a dostal pochvalu.
Může se stěžovat
Kromě fyzického kontaktu se ti pejsek může snažit domluvit i zvuky, jako například kňučením, naříkavým zavíjením či štěkotem bez zjevné příčiny. To vše mohou být projevy, kterými ti říká: „Jo, nezapomínej na mě!“
Změny tělesné řeči
Kromě zřejmých tzv. kousků si zkus všímat i jemnějších signálů, které mohou prozradit, že tvůj pes je žárlivý. Může například ztuhnout v napjaté póze, stáhnout ocas nízko, přitlačit uši k hlavě. Někdy začne nadměrně slintat nebo dýchat zrychleně z nervozity. Tyto signály mohou být nenápadné, ale výpovědní.
Odraženost a útěk
Žárlivost, stejně jako u lidí, se nemusí vždy projevit pouze zvýšenou aktivitou. Některé psy se naopak stáhnou do pozadí. Můžeš si všimnout, že když je „soupeř“ poblíž, tvůj domácí miláček náhle odejde do jiné místnosti nebo si lehne obok a ignoruje vás. Tento pasivní projev žárlivosti znamená, že je zraněný a smutný, prostě zlobí.
Destruktivní chování
Co možná nevěděl, je, že žárlivost se může projevit také zničením věcí. Žárlivý pes může roztrhat papuče, rozkousat hračku jiného psa nebo ti rozkousat oblíbený polštář. Odborníci tvrdí, že jde o formu ventilování frustrace, pes si tak „ventiluje“ pocity ošizení nebo soutěživosti. Pokud jsi si dosud myslel, že ti pes zničil věc jen pro zábavu, možná to bylo z čisté žárlivosti.