Víš, proč jsou muži vyšší než ženy? Vědci na tuto otázku konečně našli odpověď
Muži jsou v průměru vyšší než ženy a vědci nyní vědí proč. Nová studie ukazuje, že gen SHOX je aktivnější na mužském chromozomu, což přispívá k téměř čtvrtině výškového rozdílu mezi pohlavími.
Jistě sis toho už všiml, muži jsou obecně o něco vyšší než ženy. Rozdíl ve výšce mezi muži a ženami je jednou z nejnápadnějších tělesných odlišností. Přemýšlel jsi někdy nad tím, proč tomu tak je? Odpověď na tuto otázku je mnohem komplexnější, než si myslíš.
Právě této problematice se věnovali vědci z Geisinger College of Health Sciences, kteří publikovali na toto téma rozsáhlou studii v prestižním vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).
Klíčovou roli hraje růstový gen SHOX
Jak asi tušíš, důležitou roli v tomto případě hraje genetika, konkrétně gen, který se chová odlišně na mužském a ženském pohlavním chromozomu. Nazývá se SHOX a je známý jako růstový gen. Nachází se na obou pohlavních chromozomech (X i Y), ale díky rozdílům v jeho aktivitě mezi pohlavími má u mužů silnější efekt.
Vědci analyzovali údaje od více než 928 tisíc dospělých osob, z nichž 1 225 mělo vzácné odchylky v počtu pohlavních chromozomů (např. XXY, XYY, XXX). Tyto genetické výjimky vědcům sloužily jako „přirozený experiment“, aby mohli přesně sledovat, jak výška souvisí s počtem X a Y chromozomů.
Zjistili, že gen SHOX je aktivnější na Y chromozomu než na tzv. neaktivním X chromozomu (který ženy sice mají dvakrát, ale jeden z nich je z velké části „vypnutý“). Výsledkem je, že muži mají v průměru vyšší hladinu aktivního SHOX genu.
Jaké jsou konkrétní závěry?
Jeden Y chromozom přidá k výšce člověka v průměru 3,1 cm více než jeden neaktivní X chromozom. Tento rozdíl funguje nezávisle na hormonech, což znamená, že za část výškového rozdílu mezi muži a ženami mohou čistě geny.
Vědci dokonce prokázali, že téměř čtvrtina (22,6 %) výškového rozdílu mezi muži (46,XY) a ženami (46,XX) lze vysvětlit právě touto genetickou výhodou. Označení (46,XY) a (46,XX) představují standardní genetické karyotypy, tedy normální počet a typ pohlavních chromozomů u mužů a žen. Navíc, u lidí s poruchou genu SHOX byl zaznamenán větší pokles výšky u mužů než u žen, což potvrzuje, že gen SHOX má u mužů silnější účinek díky své vyšší aktivitě na Y chromozomu.
Závěry této studie krásně doplňuje i starší výzkum z University of Melbourne, kde vědci objevili, že další gen (CYP19 na chromozomu 15), který ovlivňuje enzym aromatázu, má vliv především na růst dlouhých kostí, konkrétně nohou. A právě delší nohy u mužů mohou být dalším klíčem k jejich vyšší postavě.
Tyto nové poznatky teda naznačují, že rozdíly ve výšce mezi muži a ženami nejsou výsledkem jednoho faktora, ale jsou způsobeny komplexní kombinací genové aktivity, počtu chromozomů a hormonálních vlivů.
Vědci plánují v budoucnosti rozšířit výzkum i na další geny v tzv. pseudoautosomálních oblastech, které unikají běžnému vypínání chromozomů a mohou mít důležitý vliv na další rozdíly mezi pohlavími, od imunity až po psychické poruchy.