Víš, proč mají donuty díru ve středu? Není to náhoda

Donuty jsou oblíbenou pochoutkou mnoha z nás. Přemýšlel si někdy, proč ale mají uprostřed díru?

donut_siska_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Mnozí si bez nich nedovedou představit život, donuty. Jde o oblíbenou pochoutku, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Pro většinu z nás jsou spojené s policisty a jejich přestávkou, během které si tyto koblihy vychutnávají. K tomuto obrázku nepochybně přispěl i seriál Simpsonovi.

Ale nesmíme se příliš vzdalovat od tématu. Možná o tom nevíš, ale přestože se toto sladké pečivo považuje za tradiční americkou pochoutku, ve skutečnosti pochází z Evropy. Podle všeho jeho původ najdeme v Holandsku, odkud se dostalo do USA a později do celého světa. Do Ameriky se podle nejstarší legendy donuty dostaly na lodi s kapitánem Hansonem Gregorym, a to již v roce 1846, přičemž právě jemu se připisuje první kobliha s dírou uprostřed.

Staly se populární ve druhé polovině století 20. století

Zajímavostí je také to, že v USA nemělo toto sladké pečivo hned od začátku vydlážděnou cestu, ale trvalo určitý čas, než si ho oblíbila velká část populace. Stalo se tak počátkem 20. století, kdy ženy posílaly svým mužům na bojiště koblihy. Takto se poprvé dostaly do širšího povědomí místního obyvatelstva. Jejich skutečný rozmach však nastal až v 70. letech, a to díky reklamám a značkám jako například Dunkin‘ Donuts.

donut_siska_4
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Jak se z olykokesů staly donuty?

Mimochodem, původně se toto pečivo nevolalo donut, ale olykokes, což v překladu znamená olejový koláček. Původ tohoto názvu sahá do 17. století, kdy si holandští osadníci připravovali kulaté kousky těsta smažené v oleji, přičemž je často plnili sušeným ovocem nebo marmeládou, ale v té době ještě neměly typický otvor uprostřed.

Možná se teď ptáš, proč se olykokesy dnes volají donuty. Zde se musíme vrátit k příběhu s Hansonem Gregorym, kterému se připisuje první donut. Ten byl totiž pravidelně naštvaný z toho, že olykokesy byly uprostřed často syrové. Pečivo se totiž v oleji smažilo hlavně po okrajích a střed, zejména střed, zůstal syrový. Proto prý udělal díru do středu, aby se olykokes propékl rovnoměrně. Právě tato verze se postupně stala populární jako doughnut, a později se název zkrátil na donut.

Existuje mimochodem ještě jeden příběh o tom, jak donut dostal díru uprostřed. Mělo to praktické řešení. Prodavači, aby šetřili místo, začali ukládat koblihy na špejli, a proto, aby tam po ní nezůstala díra, se začaly dělat s dírami uprostřed.

Komentáře