Víš, proč se někteří lidé probouzejí ve 3 ráno?

Věděl jsi, že přes noc se vzbudíš hned několikrát, ale máme tendenci pamatovat si hlavně probuzení kolem třetí ráno? Důvod hledej v tom, že spánkový hormon je na ústupu a stresový stoupá. Zároveň, když prožíváš stres, tak znovu usneš o něco později a toto probuzení ti zůstane v paměti.

hodiny spanok zobudzanie sa_1
Zdroj: Vladislav Muslakov a insung yoon z Unsplash, úprava Vedelijsteze.cz

Není žádným tajemstvím, že abychom se cítili druhý den dobře, potřebujeme se dobře vyspat. Věděl jsi, že to, na kterém boku spíš, ovlivňuje kvalitu spánku? To, kolik hodin potřebuješ spát, aby ses cítil dobře, se ale od člověka k člověku liší. Podle statistik je to ale nejčastěji něco mezi sedmi až devíti hodinami u dospělé populace.

Pojďme ale k dalšímu zajímavému fenoménu. Tím je probouzení se ve tři ráno. Určitě se ti to už někdy stalo, že jsi se probudil uprostřed noci. Ale uvažoval jsi někdy nad tím, proč se to děje?

spanek a cas
Zdroj: Obrázek od Ri Butov z Pixabay

Proč máme tendenci vstávat ve tři ráno?

Pokud se ti už někdy stalo, že jsi se probudil uprostřed noci a začal přemýšlet o světovém míru nebo o tom, proč jsou pomeranče kulaté, nebo nad jinou filozofickou otázkou, tak věz, že nejsi zvláštní, děje se to všem a častěji, než si myslíš.

Toto běžné chování, že se v noci probouzíme ve tři nebo čtyři ráno, je ve skutečnosti poměrně běžné. Děje se to prakticky každému a nebudíme se jen v těchto časech, ale během celé noci a to hned několikrát za noc.

Spánek je komplexní proces a během něj projdeme několika spánkovými cykly. Obecně hovoříme o NREM fázi (stadium lehkého, středně hlubokého a hlubokého spánku) a REM fáze. Během REM fáze jsou zážitky snů nejživější. Mozek je aktivní, oční bulvy se rychle pohybují a tělo zažívá atonii (svalovou paralýzu), aby se zabránilo fyzickým pohybům během snění.

Každá noc, kdy spíš, se skládá z několika cyklů, které začínají NREM fázemi a končí REM fází. Jeden spánkový cyklus trvá přibližně 90 minut, ačkoliv se může pohybovat v rozmezí 70 až 110 minut v závislosti na jednotlivci a fázi noci. Během noci člověk projde 4 až 6 cykly.

V noci se probudíš hned několikrát a ne jen jednou

Pro tyto spánkové cykly je typické, že na konci každého cyklu se můžeš probudit. Jinými slovy, během noci se můžeš klidně probudit 4 až 6-krát. Většina těchto probuzení je velmi krátká a nemáme tendenci si je pamatovat. Někdy se ale tyto probuzení můžou prodloužit, zvláště když začneme myslet na stresující věci, nebo když nás něco vyruší.

Jak už asi tušíš, tak v noci se probudíš vícekrát a tedy nejen ve tři ráno. V první řadě při nočním spánku naše neurobiologie dosáhne bodu obratu kolem třetí nebo čtvrté hodiny ranní. Od tohoto okamžiku tělo postupně ztrácí chuť na spánek, protože spánkový hormon (melatonin) má tendenci být v tomto čase na vrcholu a hladiny stresového hormonu (kortizolu) se zvyšují, když se tělo připravuje na probuzení do dne. Přidej k tomu trochu stresu a je velká šance, že probuzení se stane stavem, který si plně uvědomíš, vysvětluje Greg Murray z theconversation.com.

hnev-titulka
Zdroj: pixabay.com (Olya Adamovich)

Jak dále vysvětluje, tak pocit stresu znásobuje to, že kolem třetí ráno cítíme i největší úzkost, že problémy, na které myslíme, neumíme v daném momentu jednoduše vyřešit. Proto toto krátké probuzení, když se něčím trápíš, se klidně může prodloužit i na několik desítek minut a ty si ho jednoduše zapamatuješ.

„Pravdou je, že naše mysl ve skutečnosti ve 3:00 nehledá řešení. Mohli bychom si myslet, že nepříznivou situaci řešíme duševní prací na problémech v tuhle hodinu, ale ve skutečnosti to není řešení problémů. Je to špatné dvojče při řešení problémů – starosti.“, doplňuje.

Komentáře