Víš, že káva snižuje účinnost těchto běžných léků, které možná právě užíváš? Tato běžná chyba může ohrozit tvoje zdraví!

Léky na alergii, proti nachlazení, antidepresiva, léky na štítnou žlázu, ale i léky na krevní tlak bys neměl kombinovat s kávou.

kava a lieky
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Pro mnoho z nás je ranní šálek kávy rituálem, který nemůžeme vynechat. Její povzbuzující účinek využívá mnoho lidí po celém světě. Charakteristická vůně a chuť ji činí jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Avšak málokdo ví, že tento nejoblíbenější nápoj může ovlivňovat účinky léků, které s ní užíváme.

Tyto léky nemíchej s kávou!

I když je káva tvůj oblíbený nápoj, v některých případech je lepší s ní počkat nebo ji úplně vynechat. A to hlavně tehdy, pokud v té samé době užíváš léky, které ti předepsal lékař. Možná si to neuvědomuješ, ale káva má potenciál ovlivňovat účinnost některých léků. V některých případech může snížit její účinek, jindy zase může dojít k nebezpečným vedlejším účinkům.

kava a lieky
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Léky na štítnou žlázu

Pokud trpíš hypotyreózou, tedy tvá štítná žláza nefunguje tak, jak má, způsobuje to i další problémy. Toto omezené fungování může způsobit přibírání na váze, suchou pokožku, bolesti kloubů, vypadávání vlasů i nepravidelnou menstruaci.

Při tomto problému se často předepisuje levotyroxín. Ten je syntetickým, tedy umělým hormonem štítné žlázy, který podporuje její správné fungování. Výzkum prokázal, že pití kávy spolu s užíváním těchto léků může způsobit snížení účinnosti tohoto léku. Nejde zde však o zanedbatelné snížení. Ukázalo se, že kofein snižuje účinek tohoto léku až o více než polovinu.

Léky na nachlazení či alergii

Určitě každý z nás alespoň jednou v životě musel užívat tabletky na nachlazení nebo alergii. Tyto léky často obsahují stimulanty centrálního nervového systému. Nejčastěji jde o léky obsahující účinné látky jako je pseudoefedrín, fenylefrín nebo jiné antihistaminika.

Káva je také stimulantem centrální nervové soustavy, takže její smíchání s léky může zvýšit účinnost těchto léků. V důsledku zvýšení účinnosti léků můžeš pocítit nespavost nebo celkový nepokoj.

Antidepresiva

Antidepresiva jsou léky, které pomáhají při depresi nebo při úzkostných poruchách nálad. Některé z těchto antidepresiv mohou v kombinaci s kofeinem nebo tyraminem, které přijímáme z potravy či nápojů, reagovat negativně na naše tělo. Nejčastějším příznakem je zvýšení krevního tlaku. 

Kofein z kávy ale ovlivňuje také jak tvé tělo metabolizuje antidepresiva po jejich užití.  Při léků jako je fluvoxamin, amitriptylin, escitalopram a imipramin může káva snižovat množství léku, které tělo absorbuje. Navíc, vědci zjistili, že lék fluvoxamin zvyšuje obvyklé vedlejší účinky kofeinu, jako je nespavost nebo bušení srdce.

Léky na krevní tlak

Mnoho lidí v dnešní době trpí hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem. Tento problém zvyšuje riziko srdcových chorob, ale i mrtvice. Tato onemocnění jsou velmi rozšířená, avšak jen zřídka se projevují příznaky, takže ne každý, kdo na nich trpí o tom také skutečně ví.

Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem mají většinou předepsané léky, jako jsou verapamil nebo propranolol. Tyto léky zpomalují srdeční tep, čímž snižují krevní tlak. To znamená, že tvé srdce pomaleji a jemněji pumpuje krev do všech buněk těla.

Simultánní pití kávy s užíváním těchto léků může působit kontraproduktivně. Prokázalo se, že kofein sníží vstřebávání tohoto léku do krve. Tyto léky také většinou zvyšují vylučování tekutin z těla. Stejné účinky má také kofein. Proto je důležité při užívání těchto léků pít hodně vody, aby jsi předešel dehydrataci.