Vnímají psychopati bolest jinak? Odpověď tě překvapí!

Psychopati vnímají vlastní bolest odlišně, což ovlivňuje také jejich nízkou míru empatie vůči bolesti jiných lidí.

psychopat neciti bolest_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz, AI

Bolest je pro většinu lidí jasným signálem, že něco není v pořádku. Na bolest nereaguje jen naše tělo, ale i mysl, která ji vnímá, a naše emoce, které ještě více prohlubují zážitek utrpení. Možná zůstaneš překvapený, ale u některých lidí to tak nefunguje.

Psychopatii si kvůli různým kriminálním filmům spojujeme s vrahy a zločinci. Právě z těchto kriminálních příběhů známe psychopaty jako lidi s emocionální odolností a odlišnými reakcemi na strach či stres. Jak se ale chová tělo a mysl těchto lidí, když cítí bolest?

Psychopatické rysy

Psychopatické rysy jsou posuzovány podle spektra psychopatických vlastností. Všichni máme nějakou úroveň tohoto spektra, ale abychom byli posuzování jako psychopati, museli bychom vykazovat vysoké hodnoty tohoto spektra.

Lidé, kteří jsou na tomto spektru výše, obvykle vykazují vyšší toleranci bolesti. Portál theconversation.com uvádí, že taková tolerance se následně odráží i ve fyziologii člověka. Výzkum dokázal, že lidé s vyššími psychopatickými rysy vykazují nižší mozkovou aktivitu při tlakové bolesti.

V tomto výzkumu byli zkoumáni lidé s různými úrovněmi psychopatie a jejich reakce na bolest. Pomocí stlačeného vzduchu vytvářeli tlak na malou kruhovou sondu, která tlačila na nehet účastníků. Takto zkoumali vliv na tlakovou bolest účastníků různé úrovně spektra.

Následně měřili jejich reakce na základě odpovědí potu. Taková reakce se nazývá odezva kožní vodivosti, která zvyšuje produkci potu. Zjistili, že účastníci výzkumu, kteří měli vysokou úroveň psychopatie, zpracovali bolest jinak než lidé, kteří byli na nižší úrovni spektra.

Interpretace bolesti u psychopatů

Při tomto výzkumu zjistili, že tělo všech účastníků vytvářelo podobné odezvy kožní vodivosti. Ale účastníci, kteří byli na vyšším spektru, interpretovali tuto bolest jako slabší než ostatní. To vysvětluje, proč jsou psychopati tak agresivní a více riskují, protože neznají stejný pocit bolesti jako ostatní.

Psychopati nespojují bolest se strachem nebo trestem. Jak jsme již uvedli, tělo sice reaguje stejně, ale mysl vnímá pocit bolesti i strachu jinak.

Empatie k bolesti druhých

V zmíněném výzkumu otestovali také reakci účastníků na bolest jiných lidí. Testovali to tak, že účastníkům ukazovali obrázky, jak je ruka uvězněná ve dveřích nebo bosá noha šlape na sklo. Výzkum ukázal, že lidé s vyšším stupněm psychopatie vykazují menší úroveň fyziologické reakce na tyto podněty.

Zde se zjistilo, že tito lidé reagují na bolest jiného člověka odlišně nejen myslí, ale i fyzickými projevy. Nejenže vykazovali nižší potní reakce při prohlížení bolesti jiných lidí, ale zaznamenali také méně empatie.

Výzkumníci však poznamenávají, že tato nižší empatie nemusí být vědomá. Souvisí s nižší úrovní mozkové aktivity na tyto podněty. Také může být ovlivněna vlastním vnímáním bolesti. To znamená, že pokud vlastní bolest cítí slaběji, domnívají se, že i ostatní ji cítí stejně.

Komentáře