Z tvého kartáče na vlasy se může stát továrna na bakterie. Málokdo ji čistí a ještě méně lidí to dělá správně
Čistíš si vlasy, ale na kartáč zapomínáš? Právě kartáč může být zdrojem mastnoty, lupů i bakterií, které si denně přenášíš na pokožku hlavy.
Kartáč na vlasy používají každodenně téměř všechny ženy i někteří muži. Málokdo si ovšem uvědomuje, že i kartáč potřebuje pravidelné čištění. Po čase se v každém kartáči hromadí vlasy, zbytky přípravků, mastnota, různé nečistoty, ale i prach z prostředí. Proto je důležité pravidelné čištění kartáče na vlasy.
Jak vyčistit kartáč na vlasy?
Tak jako si pravidelně myješ vlasy, měl bys dbát i na čistotu kartáče. Právě z něj si můžeš přenést nečistoty a bakterie na vlasy a pokožku hlavy. Tyto nečistoty mohou ovlivnit funkčnost kartáče, ale také znovu zašpinit čistě umyté vlasy.
Hromady vlasů, nahromaděné nečistoty, ale i bakterie, které se na něm nacházejí, mohou způsobit podráždění pokožky. U osob s citlivou pokožkou hlavy nebo alergiemi může špinavý kartáč způsobit začervenání, svědění nebo dokonce lupiny, o čemž mnoho lidí neví. Kromě toho je špinavý kartáč náchylnější k lámání štětin. Pokud kartáč zapáchá nebo má na spodku bílé či černé skvrny, jedná se pravděpodobně o známku plísně nebo bakterií, což je jasný signál pro hloubkové čištění nebo výměnu. Samozřejmě, pokud tento problém neeviduješ, neznamená to, že kartáč nepotřebuje vyčistit. Je lepší problému předejít.
Každodenním rychlým očištěním a měsíčním hloubkovým čištěním můžeš udržet svůj kartáč čistý a svoje vlasy a pokožku hlavy v bezpečí. Pokud však každodenně používáš přípravky na styling vlasů, je lepší kartáč hloubkově čistit častěji než jen jednou měsíčně.
Po každém použití z kartáče odstraň všechny vypadlé vlasy, které se v něm zachytili. Účinný způsob, jak to udělat, je použití hřebenu s úzkými zuby, špejle, staré vidličky nebo něčeho podobně úzkého.
Hloubkové čištění
Prvním krokem je odstranit chomáče vlasů, stejně jako při každodenním čištění. Pokud jsou vlasy na kartáči velmi zamotané nebo čistíš kulatý kartáč, použij nůžky. Přepřeť jimi vlasy, aby ses jich mohl snadněji zbavit z kartáče.
Po odstranění všech vlasů opláchni kartáč pod teplou tekoucí vodou, abys odstranil zbývající nečistoty. Portál thespruce.com uvádí, že bys měl sáhnout po svém šamponu na vlasy nebo jemném mýdlu a nanést ho na kartáč. Alternativně ale můžeš použít i domácí dezinfekční roztok, jako je např. 1 díl octa + 1 díl vody. Tento roztok pomáhá zničit bakterie a zároveň neutralizuje zápach. Použij starý zubní kartáček a důkladně vyčisti celou hlavici kartáče od nečistot a mastnoty.
Kartáčkem jemně procházej kolem štětin, abys je nepoškodil nebo nezlomil. Následně zvoleným čisticím přípravkem umyj i rukojeť kartáče. Vyčištěný kartáč důkladně opláchni, aby v něm nezůstaly zbytky po šamponu či mýdle. Po opláchnutí ho utři jemným, čistým ručníkem.
Snaž se odstranit co nejvíce přebytečné vody. Nakonec nech kartáč položený štětinami dolů na čistém, suchém ručníku nebo papírové utěrce, aby před dalším použitím pořádně uschl. Nikdy kartáč nesuš s použitím fénem nebo na radiátoru, protože při vysoké teplotě se může jeho tvar zdeformovat, zejména pokud je vyroben z plastu.
Kdy je čas kartáč vyměnit?
Životnost kartáče závisí na tom, jak často ho používáš a jak velmi jsou jeho štětiny namáhané. Často používaný kartáč je třeba vyměnit jednou za půl roku až rok. Pokud ale na svém kartáči vidíš praskliny, chybějící štětiny nebo jiné poškození, je lepší ho vyměnit. Pokud budeš nadále používat poškozený kartáč, může docházet k zachytávání a následnému vytrhávání vlasů.
Komentáře