Znepokojivé zjištění, alkohol zanechává mnohem větší škody na mozku, než jsme si mysleli
Dlouhodobé pití může zanechat stopy na mozku i po abstinenci. Studie odhaluje, proč se někteří nikdy úplně nezotaví.
Není žádným tajemstvím, že nadměrná konzumace alkoholu lidskému tělu škodí. Pokud přestaneš pít, poměrně rychle se začne tvé tělo zotavovat. První změny uvidíš během pár dní. Začne se ti měnit například pokožka, které se vrátí pružnost a zmizí i její zarudnutí nebo žluté skvrny pod očima, které se začnou pomalu ztrácet. Poté pocítíš, asi po týdnu, že začneš mírně hubnout, protože alkohol je jedním z hlavních důvodů, proč přibíráme na váze. Zlepší se i tvůj spánek a celkově kvalita života. Takto bychom mohli pokračovat ještě poměrně dlouho, jak se tvé tělo začne měnit v prvním měsíci po tom, jak vysadíš alkohol ze svého jídelníčku.
Naše těla mají poměrně skvělou schopnost regenerovat, ale zdá se, že tato schopnost není tak dokonalá, jak jsme si mysleli. Výzkumníci z Johns Hopkins University přišli se studii, která poukazuje na škody, které alkohol zanechává na mozku.
Vědci se snažili zodpovědět otázku, proč mají lidé, kteří byli dlouhodobými konzumenty alkoholu, problémy s rozhodováním i po tom, co přestali pít. Jinými slovy, proč mají problémy správně se rozhodovat i po tom, jak začali abstinovat.
Aby našli odpověď, použili dvě skupiny potkanů. Jedna byla během jednoho měsíce vystavena vysokým dávkám alkoholu, zatímco druhá (kontrolní skupina) alkohol nedostávala. Po této fázi následovalo téměř tří měsíční období abstinence, které mělo simulovat situaci lidí po ukončení nadměrného požívání alkoholu.
Následně byly všechny potkany podrobeny testu rozhodování založeného na odměňování. Měly si vybrat mezi dvěma pákami, z nichž jedna přinášela vyšší pravděpodobnost odměny. Výzkumníci úlohu ještě ztížili tím, že každých pár minut měnili, která páka byla výhodnější. Úloha si vyžadovala paměť, flexibilitu a strategické myšlení. Potkany, které konzumovaly alkohol, při ní výrazně zaostávaly za kontrolní skupinou. Po ukončení testů vědci zkoumali jejich mozkovou činnost, přičemž se zaměřili na oblast dorsomediálního striata, která je klíčová pro rozhodování.
Jak alkohol ovlivňuje mozek i dlouho po tom, jak přestaneš pít
Zjistili, že v této oblasti došlo u alkoholem vystavených potkanů k výraznému oslabení funkce a poškození neurálních obvodů. Zajímavým zjištěním bylo, že tyto poruchy se objevily pouze u samců, co naznačuje možné pohlavně specifické rozdíly v reakci mozku na dlouhodobé účinky alkoholu. Výsledky výzkumu, publikovaného v časopise Science Advances, zároveň naznačují, že poškození kognitivních schopností může přetrvávat i dlouho po vysazení alkoholu, což by mohlo vysvětlovat vysokou míru recidivy u lidí po léčbě závislosti.
„Naše úloha byla náročná – a potkany, které konzumovaly alkohol, to jednoduše nezvládaly tak dobře,“ řekla Janak. „Když se správná odpověď neustále měnila, kontrolní potkany dělaly správná rozhodnutí rychleji. Byly strategičtější. A když jsme se podívali na jejich mozky, jejich neurální signály spojené s rozhodováním byly silnější.“
Komentáře