Zvedáš telefon nad hlavu, abys chytil mobilní signál? Odborník prozradil, zda to skutečně pomáhá
Máváš mobilem ve vzduchu, když ztratíš signál? Odborníci vysvětlují, proč je to zbytečné a jak jednoduchým trikem přiměješ mobil, aby se připojil k lepší síti.
Jistě jsi se už ocitl v situaci, kdy jsi potřeboval telefonovat nebo odeslat SMS zprávu, ale nebylo to možné. Neměl jsi totiž mobilní signál. První věc, která tě asi napadla, je dát ruku s mobilem nahoru a pokusit se ho „chytnout“. Na první pohled to dává logiku, protože mobil dáš nad překážky v jeho úrovni. Otázkou ale je, funguje to? Pojďme se na tuto téma podívat se serverem Vosveteit.sk, který na ni nedávno upozornil.
Signál není pták, který přiletí z oblohy
Každý z nás se již ocitl v situaci, kdy měl slabý nebo žádný signál a v panice zvedl mobil s nadějí, že problém se brzy vyřeší.
Jak vysvětluje server, mávání mobilem nad hlavou nemá zásadní efekt na kvalitu samotného signálu. Antény v tvém telefonu přijímají rádiové vlny ze všech stran a to shora, zdola, zleva i zprava. Takže to, že se postavíš na špičky nebo zvedneš mobil k nebi, ti ve většině případů nepomůže. Rádiové vlny se totiž šíří téměř rovnoměrně v celém prostoru.
Paradoxem je, že tvá ruka ve skutečnosti může být tvůj nepřítel. Signál si totiž často sabotujeme sami. Důvodem je, že způsob, jakým držíš mobil, může výrazně ovlivnit kvalitu signálu. Pokud zakrýváš anténu rukou, což se stává především při horizontálním držení mobilu, můžeš tím rádiové vlny tlumit nebo rozptylovat. Samozřejmě, efekt není tak velký, ale v některých situacích může rozhodovat i maličkost, hlavně když potřebuješ tu jednu čáru, abys mohl telefonovat.
Skutečný rozdíl v mobilním signálu dělá to, kde se nacházíš
Ve skutečnosti je mnohem důležitější to, kde se nacházíš. Hrubé zdi, podzemní prostory nebo výtahy jsou známy tím, že signál blokují. Tyto prostory totiž často mají kovové nebo železobetonové konstrukce, které blokují rádiové vlny. Pokud jsi v budově, nejjednodušším řešením může být vykouknout k oknu. A když jsi úplně mimo civilizaci, paradoxně tam můžeš mít lepší signál, protože kolem tebe nejsou překážky.
Je lépe přepnout do letového režimu a zpátky
Pokud potřebuješ chytit signál, mnohem lepším trikem je přepnout telefon do režimu letadla a zpátky, než mávat telefonem nad hlavou. Možná se nyní ptáš, proč?
Když zapneš letový režim, telefon okamžitě vypne všechna bezdrátová spojení, včetně mobilního signálu. Po opětovném vypnutí letového režimu se telefon znovu pokusí přihlásit do sítě, a to od začátku. Může ti to pomoci chytit signál, pokud se telefon „zasekl“ na méně výhodné vysílač.
Tvůj mobil se totiž automaticky nepřesouvá z jednoho vysílače na druhý a pokud je v okolí nějaký lepší s kvalitnějším signálem. Možná se nyní ptáš, proč. Mobil se nepřipojuje neustále na ten nejsilnější vysílač proto, aby šetřil baterii a nezhoršoval spojení během hovorů. Neustálé přepínání mezi vysílači by mohlo způsobovat výpadky nebo přerušování hovorů. Jednoduchým odhlášením ze sítě a znovupřihlášením se, tvůj mobil vyhledá vysílač s nejlepším pokrytím v okolí. Jinými slovy, přepnutím do letového režimu donutíš zařízení, aby začalo znova, a tím si může „najít“ lepší zdroj signálu v tvém okolí.
Tento trik pomáhá hlavně v situacích, kdy se přesouváš mezi dvěma lokalitami a signál ti hapruje. Případně, když je tvůj mobilní internet pomalý a důvod se může skrývat právě v špatném mobilním signálu.
Mimochodem, alternativou, pokud se nacházíš někde se slabým signálem, ti může být zapnutí funkce WoWiFi, což jsou hovory přes Wi-Fi síť.