Jak nebezpečné je kousnutí klíštětem? Pokud tě klíště kouslo, toto by jsi měl vědět, jinak riskuješ vážné následky

Klíšťata mohou přenášet vážná onemocnění jako lymská borelióza s rizikem poškození nervů a klíšťovou encefalitidu vedoucí k zánětu mozku.

kliest_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko, AI

Klíšťata patří mezi nejrozšířenější parazity v našich oblastech a setkáváme se s nimi hlavně od jara do podzimu. I když na pohled vypadají nevině, jejich kousnutí může být pro zdraví nebezpečné. Nejde ani tak o samotný akt přisátí, ale o to, že klíšťata mohou přenášet různé patogeny, viry a bakterie, které způsobují vážná onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Jaká klíšťata se u nás vyskytují?

Na území Slovenska i České republiky je nejběžnějším druhem obecné klíště (Ixodes ricinus). Právě toto klíště nejčastěji přenáší nebezpečné infekce na lidi. Kromě něj se vyskytují i jiné druhy, jako je klíště pavoučí (Dermacentor reticulatus), které se šíří hlavně v nižších oblastech, nebo méně známé klíště stepní (Dermacentor marginatus), viz ecdc.europa.eu.

Nemoci, které klíšťata přenášejí

Kousnutí klíštětem nemusí být vždy nebezpečné, ale riziko přenosu infekce nelze podcenit.

Lymská borelióza

Nejčastější nemocí přenášenou klíšťaty v našem regionu je lymská borelióza. Jedná se o bakteriální onemocnění způsobené bakteriemi rodu Borrelia. Prvním příznakem bývá často červená skvrna okolo místa přisátí, která se postupně rozšiřuje. Kromě toho se může objevit horečka, únava, bolesti kloubů a hlavy. Pokud se nemoc neléčí, může přejít do chronického stadia a způsobit poškození nervového systému, kloubů nebo srdce. Dobrou zprávou je, že boreliózu je možné vyléčit antibiotiky, pokud je zachycena včas.

Klíšťová encefalitida

Druhým vážným onemocněním je klíšťová encefalitida. Jedná se o virovou infekci, která může postihnout mozek a míchu. Nemoc často probíhá ve dvou fázích: nejdříve se objeví příznaky podobné chřipce, ale později může dojít k zánětu mozkových blan nebo samotného mozku. Léčba je pouze podpůrná, neexistují specifické léky, které by virus likvidovaly. Přibližně u každé třetího pacienta dochází k trvalým následkům, od problémů s pamětí po zhoršenou koordinaci pohybu.

V menší míře se vyskytují také jiná klíšťovými přenášená onemocnění, například anaplasmoza, babesióza nebo tularemie, ale tyto jsou u nás zatím vzácné.

Kde na nás klíšťata číhají a jak se k nám dostanou?

Rozšířený mýtus tvrdí, že klíšťata skáčou ze stromů, ale to není pravda, jde o mýtus. Ve skutečnosti na své oběti klíšťata číhají na koncích trávy, listů nebo nízkých keřů, nejčastěji do výšky jednoho metru nad zemí. Když okolo projde člověk nebo zvíře, přichytí se a začnou hledat vhodné místo pro přisátí, nejčastěji v oblastech jako podpaží, třísla, za koleny nebo za ušima.

Klíšťata preferují vlhká, stinná místa s hustou vegetací. Najdeme je hlavně na okrajích lesů, na loukách, v křovinách, ale často i v městských parcích nebo zahradách.

Navíc, klíšťata jsou nejaktivnější při mírných teplotách (nad 7 °C) a vyšší vlhkosti. Po dešti jsou mimořádně aktivní. Jejich sezóna trvá přibližně od března do listopadu, vrcholy výskytu jsou nejčastěji v květnu a září. V extrémně horkých a suchých obdobích jejich aktivita dočasně klesá.

Znamená kousnutí automaticky infekci?

Nemusíš teď mít strach chodit do přírody. Ne každé kousnutí klíštětem automaticky znamená, že se nakazíš. Riziko závisí hlavně na tom, zda bylo klíště infikováno patogenem a jak dlouho bylo přisáté. CDC upozorňuje, že šance na přenos boreliózy je „velmi nízká“, pokud je klíště přisáté méně než 24 hodin. Naopak encefalitida se může přenést prakticky okamžitě po zahájení přisátí (laboratorní experimenty ukázaly přenos během minut).

Jak se chránit před klíšťaty?

Možná se ptáš, jak se co nejlépe chránit před kousnutím klíštětem. Nejúčinnější ochranou je kombinace repelentu a vhodného oblečení. Ideální je nosit dlouhé kalhoty a rukávy, které zakrývají co nejvíce pokožky. Vynikajícím trikem je také ošetření spodních okrajů kalhot a ponožek permetrinem, jedná se o účinnou látku, která odpuzuje a zabíjí hmyz včetně klíšťat. Nezapomeň se po návratu z přírody důkladně prohlédnout. I když sis během výletu ničeho nevšiml, klíště se může stále pohybovat po oblečení nebo kůži a hledat místo, kde se přisaje.