Tyto psí plemena patří mezi nejagresivnější podle vědy. Překvapí tě, které se dostaly do žebříčku
Některá plemena psů mají geneticky vyšší sklon k agresivnímu chování než jiná. Podívej se, která patří mezi nejagresivnější podle odborných studií a proč bys jejich výběr neměl podceňovat.
Vlastnictví domácího mazlíčka, jako je například pes nebo kočka, prokazatelně zlepšuje kvalitu života. Nedávno vědci dokonce vypočítali jeho finanční hodnotu pro život člověka.
Vybrat si však toho správného čtyřnohého kamaráda není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Stejně jako my, lidé, mají různá psí plemena své vlastní charakteristiky a rozdílnou povahu. Některá se dají snadněji vycvičit, jiná se zase dokážou lépe vcítit do nálad svého majitele.
Tentokrát se podíváme na tému agresivity psů a na plemena, která jsou podle studií označována jako nejagresivnější. Hodně totiž záleží i na genetice. Jeden z výzkumů potvrdil, že rozdíly mezi plemeny jsou silně geneticky podmíněny, až 60–70 % variability v agresi (například vůči cizím lidem) lze vysvětlit genetickými faktory. Je však třeba upozornit, že dané plemeno není jediným ani spolehlivým ukazatelem agresivity. Menší psi sice bývají častěji hádaví, ale jejich kousnutí je obvykle méně vážné, zatímco větší plemena mohou způsobit vážné zranění.
Níže najdeš seznam plemen psů, která se ve vědeckých studiích nejčastěji objevují jako ta s vyšším sklonem k agresi:
Tato psí plemena patří mezi nejagresivnější
Pitbull (americký staffordšírský teriér)
Plemena pitbullů byla vyšlechtěna křížením buldoků a teriérů v 19. století, především v Anglii. Jsou svalnatí, energičtí a oddaní své rodině. Pitbully jsou inteligentní, odvážní a často jsou výborně vycvičení na ochranu nebo sport. Současně však patří mezi plemena s vyšší mírou agresivity.
Studie JAVMA uvádí, že pitbuly spolu s rotvajlery tvořily přibližně 60% smrtelných útoků psů na lidi v období 1997–1998. Jejich agresivitu většinou podmiňuje silný obranný instinkt – bývají velmi teritoriální a ochranní vůči svému majiteli a majetku.
Rotvajler (Rottweiler)
Rotvajler pochází z Německa, kde byl vyšlechtěný jako tažný a strážný pes. Je mohutný, svalnatý a energický. Spolu s pitbuly (podle stejné studie) patří mezi plemena nejčastěji spojovaná se smrtelnými útoky. Geneticky má rotvajler silně vyvinutý obranný pud, což znamená, že v případě nebezpečí může reagovat velmi prudce – štěkotem, vrčením, ale i útokem.
Německý ovčák
Německý ovčák je jedním z nejpopulárnějších psích plemen. Pochází z Německa, kde byl původně vyšlechtěn pro pasení ovcí a strážení. Je inteligentní, loajální a velmi se rád učí. Německé ovčáky se často využívají jako služební psi v policii a armádě, ale také jako rodinní ochránci. Několik studii uvádí, že patří mezi plemena s vyšší pravděpodobností agresivního chování, zejména kvůli jejich silnému strážnímu instinktu. Pokud cítí ohrožení sebe nebo rodiny, mohou se začít bránit i agresivně.
Doberman
Dobermani byli šlechtěni v Německu jako strážní psi. Jsou štíhlí, svalnatí a působí impozantně. Často se jim přisuzuje výbušná povaha typického ochránců, mají silný obranný reflex a neznámé osoby mohou vnímat jako hrozbu. Sklony k agresi se u dobermanů nejčastěji projevují v teritoriální a ochranářské situaci.
Jezevčík
Přejděme nyní k malým plemenům, jejichž agresivita dokáže překvapit. Jezevčíci jsou malí lovečtí psi původem z Německa, vyšlechtěni byli především na lov jezevců a lišek. Několik výzkumů ukazuje, že jezevčíci často mají sklony k agresivnímu chování. Studie publikovaná v Applied Animal Behaviour Science zjistila, že patří mezi plemena s nejvyšším počtem pokusů o kousnutí člověka.
Čivava
Toto plemeno pochází z Mexika a patří mezi nejmenší psy na světě. I když jsou čivavy malé a působí nenápadně, několik studií je zařadilo mezi plemena s vysokou mírou agresivity. Spolu s jezevčíkem a jack russell teriérem patří mezi nejčastější plemena, která se pokusila kousnout člověka.
Trpasličí šnaučer
Trpasličí šnaučer byl vyšlechtěný v Německu jako malý pracovní pes, určený především na lov krys a jako společník do domácnosti. Je bdělý, energický a často velmi hlučný. Má sklony k dominanci a teritoriálnímu chování. I když se to na první pohled nemusí zdát, výzkumy ukazují, že toto plemeno patří mezi nejagresivnější malé psy.
Trpasličí pudl
Toto plemeno bylo vyšlechtěno ve Francii a Německu jako vodní pes, který byl využíván na aportování z vody. Trpasličí pudlové jsou velmi inteligentní, učenliví a společenští, ale zároveň citliví a bdělí. Právě tato kombinace může u některých jedinců vést k problematickému chování, pokud se cítí ohroženi nebo vystrašeni.
Dlouhosrstá kólie
Kólie jsou známé především díky filmu Lassie jako symbol rodinného psa. Původně však šlo o ovčácké plemeno z Velké Británie. Jsou inteligentní, citlivé a silně vázané na své majitele. Přestože jsou povahou mírní, některé studie ji označují jako plemeno s větší pravděpodobností agresivních reakcí, zejména vůči cizincům.
Jack Russell teriér
Jack Russell teriér je malý, ale extrémně energický pes původem z Anglie. Byl vyšlechtěn na lov lišek a jiných drobných zvířat, což se odráží i na jeho nebojácné a tvrdohlavé povaze. Výzkum provedený na University of Pennsylvania ukázal, že Jack Russell patří mezi plemena s největším počtem pokusů o kousnutí člověka. Jeho agresivita se může projevit vůči cizincům i jiným psům, zejména pokud se cítí ohrožený nebo provokovaný.