Uši sis pravděpodobně čistil od ušního mazu celou dobu špatně. Expert poukazuje na běžnou praktiku, která může nadělat problémy
Myslíš, že si čistíš uši správně? Běžná praxe s vatovým tyčinkou může způsobit ucpaní ucha, hučení nebo dokonce poškození bubínku.
Určitě se ti to už stalo, že jsi vyndal sluchátko z ucha a na něm měl ušní maz, resp. cerumen. To není příjemné, zejména pokud jsi byl ve společnosti a najednou se na tebe všichni otočili.
Co je to ušní maz?
Ušní maz je přirozeně se vyskytující látka, která čistí a chrání ucho před prachem, bakteriemi a infekcemi. Skládá se z různých organických sloučenin, které produkují mazové a ceruminózní žlázy v ušním kanále. Mezi hlavní složky patří nasycené a nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, různé druhy alkoholů, přírodní olej nazývaný skvalén a cholesterol. Kromě těchto chemických látek obsahuje i odumřelé kožní buňky, prach, nečistoty a cizí látky, které se do ucha dostanou z okolního prostředí nebo kosmetiky.
Jak jsme již výše psali, jeho úkolem je chránit ucho. Vytváří se v ušním kanále, což je v podstatě slepá ulička kůže, která na rozdíl od kůže jinde na těle, nemá možnost zbavovat se odumřelých buněk přirozeným mechanickým obrušováním. Cerumen je řešením tohoto problému.
Je potřeba ušní maz manuálně odstraňovat?
Ušní maz hraje důležitou roli v fungování ucha a většinou ho není třeba odstraňovat. Možná by tě to ani nenapadlo, ale naše uši mají samočisticí schopnost. Pokud fungují správně, nepotřebují žádnou pomoc při udržování čistoty.
Pravděpodobně však nebudeš souhlasit s tím, že bychom je neměli pravidelně čistit. Přece jen, když do ucha vložíš vatový tyčinku, vytáhneš množství mazu, který se zachytí na vatě. Vsadíme se, že to děláš i ty. Toto chování je však nesprávné, vysvětluje odborník pro server theconversation.com.
Proč by sis neměl používat vatové tyčinky
Možná se teď ptáš, proč je to problém. Jak jsme již zmínili, ucho má schopnost samočištění. U některých lidí se však tento mechanismus může narušit a maz se při cestě z ucha ven uvízne. Může to být způsobeno různými faktory včetně tvaru ucha. Velmi často však problém způsobují právě vatové tyčinky.
Důvodem je, že když tyčinku vložíš do ucha, sice část mazu vytáhneš, ale zároveň ho ještě víc zatlačíš dovnitř. Vzhledem k tomu, že ucho neustále produkuje maz, blokáda se postupně zvětšuje a může tam zůstat celé roky nebo dokonce desetiletí.
V extrémních případech může nahromaděný maz způsobit ztrátu sluchu, bolest, zvonění v uších (tinnitus) nebo dokonce prasknutí bubínku.
Jen pro zajímavost, mazová zátka může ovlivnit pohyb bubínku nebo úplně zablokovat ušní kanál, čímž ztěžuje průchod zvuku. Toto se vyskytuje až u 35 % lidí nad 65 let a může způsobit mírnou ztrátu sluchu, která se po odstranění mazu obvykle upraví.
Jak si správně vyčistit uši od ušního mazu
Jako první je třeba říct, že ačkoli ušní maz může působit odpudivě, patří mezi přirozené ochranné mechanismy těla spolu s hlenem, slzami a potem.
„Mnohé pokusy o čištění uší ve skutečnosti narušují jejich samočistící cyklus.“
Odborník vysvětluje, že lékařský zákrok je nutný pouze v případě, že cítíš problémy jako bolest, podráždění nebo infekci. V některých případech je ušní maz spojován i s tinnitem, tedy bzučením nebo pískáním v uších bez zjevné příčiny.
Pokud se přesto rozhodneš si uši doma čistit, správný postup spočívá v tom, že do ucha nic nevkládáš a necháš ho přirozeně se čistit. Nepoužívej vatové tyčinky, špejle, sponky ani jiné předmětý. Místo toho použij kapky na změkčení mazu. Můžeš si koupit volně prodejné ušní kapky nebo použít několik kapek vlažného olivového nebo mandlového oleje. Kapky aplikuj v leže, nechej působit 5–10 minut a poté si ucho jemně očisti ručníkem zvenku (pouze oblast vstupu). Důležité je vědět, že ušní maz se postupně změkčí a vytlačí ven přirozeným pohybem čelisti, například při žvýkání. Nečekej výsledek hned, může to trvat několik dní.